Zasady korzystania z sieci
Regulamin internetu
Podczas kożystania z internetu, należy przestrzegać pewnych zasad:
1. Nie hejtuj – wypowiadaj się z szacunkiem.
Hejt, inaczej mowa nienawiści, to bardzo szkodliwe zjawisko w Internecie. Oznacza obraźliwe i agresywne wypowiedzi skierowane przeciw konkretnej osobie lub grupie. Hejtem może być więc rasistowski komentarz lub personalny atak na oponenta w dyskusji. Takie postępowanie łamie jedną z najważniejszych zasad zachowania w społeczeństwie, czyli okazywanie szacunku drugiej osobie.
Nienawistne wypowiedzi mogą mieć konsekwencje prawne – szczególnie, jeśli nawołują do dyskryminacji lub zawierają pomówienia. Za ich zamieszczanie autor może otrzymać karę grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.
2. Nie naruszaj prywatności innych osób.
Podobnie jak w świecie rzeczywistym, w Internecie każdy użytkownik ma prawo do prywatności. Nie wolno zatem udostępniać cudzych danych osobowych i zdjęć bez otrzymania zgody. Nie należy także publikować zrzutów ekranu prywatnych wiadomości bez ocenzurowania zdjęcia profilowego oraz imienia i nazwiska.
3. Nie spamuj i pisz na temat.
W większości społeczności internetowych zabronione jest zaśmiecanie konwersacji, poczty elektronicznej i wątków dyskusyjnych. Najbardziej powszechnym rodzajem spamu są e-maile rozsyłane masowo do nieznanych odbiorców. Zjawiskiem niechcianym jest także pisanie postów niezwiązanych z tematem grupy oraz wysyłanie reklam i linków do zewnętrznych stron.
4. Pisz poprawnie, w obowiązującym języku.
Komunikacja w Internecie staje się nieprzyjemna, gdy użytkownicy nie respektują zasad danego języka. Niestosowanie interpunkcji, błędy ortograficzne i nadużywanie caps-locka są drażniące dla innych uczestników rozmowy. Nie powinno się także pisać w obcym języku, będąc Polakiem w grupie polskojęzycznej.
5. Nie udostępniaj cudzej własności bez podania źródła.
Ta zasada dotyczy np. artykułów blogowych, dzieł sztuki i filmów, których autorem jest inna osoba. Wykorzystując zdjęcia lub teksty znalezione w sieci, zawsze należy podać autora lub link do źródła.
6. Czytaj regulaminy i respektuj zasady grupy.
Jeśli administratorzy danej społeczności narzucają określoną strukturę postów lub komentarzy, należy znać te zasady i ich przestrzegać. Przed dołączeniem do forum lub grupy dyskusyjnej trzeba zapoznać się z regulaminem.
7. Nie prowokuj kłótni (zakaz trollowania).
Trolling polega na celowym pisaniu kontrowersyjnych lub prowokacyjnych treści, aby wzbudzić gniew innych użytkowników i wywołać kłótnię. Troll internetowy może np. podawać się za zwolennika światopoglądu, który potępia reszta społeczności lub atakować któregoś z jej członków wyzwiskami. To szkodliwe zachowanie, którego bezwzględnie należy się wystrzegać.
8. Korzystaj z wyszukiwarki, zanim zadasz pytanie.
Powtarzające się pytania ze strony nowych użytkowników są denerwujące dla stałych członków grupy. Jeśli istnieje funkcja wyszukiwania, należy z niej korzystać, aby nie powielać treści.
9. Nie udostępniaj podejrzanych artykułów i fake newsów.
W Internecie można znaleźć zarówno wartościowe treści, jak i błędne informacje. Nie warto przekazywać dalej artykułów, które nie opierają się na wiarygodnych źródłach. Popularność tzw. clickbaitowych treści niejednokrotnie przewyższa rzetelne informacje, co zmniejsza wiarygodność Internetu.
10. Nie nadużywaj ironii i sarkazmu.
Czasami trudno zrozumieć intencje autora tekstu. Ironiczny komentarz w Internecie, składający się wyłącznie z przekazu werbalnego i emotikon, może być zrozumiany poważnie. Warto także mieć na uwadze to, że nie znamy osób, które będą czytały nasze wypowiedzi. Należy więc zachować umiar w humorze.
Dzekuję za przeczytanie, zachęcam do zobaczenia zdjęcia poniżej:)
Źródło - itselect
Dodaj komentarz