Zagrożenia w Internecie. Jak ochronić komputer...
Zagrożenia w Internecie. Jak ochronić komputer przed wirusami?
Jakie zagrożenia czyhają w sieci?
Skala zagrożenia, z którą musi zmagać się przeciętny internauta jest coraz większa. Aby uświadomić sobie, jak ważne są zabezpieczenia przed cyberatakami, przyjrzyjmy się statystykom. W 1994 roku odnotowywano średnio 1 nowy wirus na godzinę. 2006 rok to 1 nowy wirus na minutę, rok 2011 – 1 nowy wirus na sekundę. W 2019 było to już 342 000 nowych, szkodliwych programów… dziennie! To niemal 4 nowe wirusy na sekundę. Siły współczesnych cyberzagrożeń nie wolno bagatelizować – mogą one uderzyć w każdego użytkownika Internetu. To dlatego tak ważne jest zabezpieczenie swojego komputera i danych odpowiednim oprogramowaniem.
Arsenał cyberprzestępców. W kogo uderzają wirusy?
Współczesne cyberzagrożenia mogą zaatakować zarówno firmę, jak i zwykłego użytkownika. Według statystyk najpopularniejsza jest tradycyjna cyberprzestępczość (90%) oraz ataki ukierunkowane, gdzie na celowniku są firmy i organizacje (9,9%). Cyberbronie (bronie cybernetyczne) stanowią 0,1% ataków. Bronie cybernetyczne nowej generacji to wirusy komputerowe wykorzystywane przez państwa, mające zakłócić działanie systemów broni nieprzyjaciela.
Arsenał cyberprzestępców jest szeroki. Oto rodzaje zagrożeń, z którymi muszą się mierzyć internauci:
Wirus komputerowy – szkodliwy program przenoszący się poprzez pliki i powielający się. Wirusy komputerowe wykorzystują systemy operacyjne oraz aplikacje, aby się replikować. Konie trojańskie – oprogramowanie, podszywające się pod interesujące użytkownika aplikacje, implementujące szkodliwe, ukryte przed użytkownikiem funkcje. Exploity – ataki wykorzystujące luki w aplikacji, sieci lub sprzęcie. Atak często jest przeprowadzany z użyciem oprogramowania lub kodu, usiłującego przejąć kontrolę nad systemem lub wykraść dane przechowywane w sieci. Spam – niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne, najczęściej wysyłane masowo do internautów.Phishing – wyłudzanie informacji poprzez wiadomości mailowe poprzez podawanie się za inną osobę lub instytucję.
Cryptolockery (ransomware) – wirus, rozpowszechniany za pomocą narzędzi exploit, które infiltrują komputer użytkownika wykorzystując luki w zabezpieczeniach przestarzałego oprogramowania.
Keylogger – program szpiegujący, rejestrujący znaki wciskane na klawiaturze przez użytkownika. Najczęściej wykorzystywane przy przechwytywaniu danych logowania, takich jak nazwy i hasła.
Ataki DDoS – ataki hakerskie, które są kierowane na usługi sieciowe lub systemy komputerowe i mają na celu zajęcie wolnych zasobów, aby uniemożliwić funkcjonowanie całej usługi w Internecie. Brute Force – technika łamania haseł lub kluczy kryptograficznych, która polega na sprawdzeniu wszystkich ich dostępnych kombinacji. Spyware – oprogramowanie szpiegujące, które gromadzi i udostępnia informacje o komputerze lub sieci bez zgody i wiedzy użytkownika. Botnet – grupa zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem komputerów, które pozostają w ukryciu przed użytkownikiem i pozwalają na sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi komputerami, pozostającymi w ramach działania botnetu.
Najpopularniejsze kanały infekcji wirusami
Internet jest pełen miejsc, w których możemy spotkać się z cyberzagrożeniami. Warto wiedzieć, gdzie możemy najłatwiej stracić kontrolę nad swoimi danymi lub pobrać nieprzyjazne oprogramowanie. Najpopularniejszymi kanałami cyberataków są:
E-mail i komunikatory Dziury w systemie USB (np. pendrive) Portale społecznościoweDziękuję za przeczytanie:)
Dodaj komentarz