Pare słów o hejcie
Coraz więcej osób prowadzi aktywną działalność w sieci. Social media, blogi czy inne ogólnodostępne platformy są pełne informacji o życiu prywatnym internautów. Dzielą się nimi zarówno celebryci, politycy, jak i osoby prywatne, które nie są znane z pierwszych stron gazet czy szklanych ekranów. Umieszczenie w sieci informacji o sobie i swoim życiu sprawia, że trzeba liczyć się z ocenianiem, komentowaniem, recenzowaniem go. W przypadku niektórych osób wypowiadanie się w sieci przekracza jednak ustalone społecznie granice. Mówimy wtedy o hejcie w Internecie. Problem z hejterami jest coraz większy. Powstaje więc pytanie, jak się bronić przed hejtem w Internecie?
CO TO ZNACZY HEJT?
Hejt jest zjawiskiem stosunkowo nowym, ale na pewno negatywnym. Już dziś wiemy, że powoduje wiele negatywnych konsekwencji. Termin „hejt’’ trudno jednoznacznie wyjaśnić. Jego definicji próżno na razie szukać w słownikach. Samo słowo pochodzi z języka angielskiego, dokładnie od słowa hate – nienawidzić. Mianem hejtera (osoby szerzącej hejt) określa się osobę, która zamieszcza w Internecie obraźliwe komentarze, które mają sprowokować do kłótni, promować mowę nienawiści, obrażać, obniżać samoocenę osoby hejtowanej (obrażanej).
Hejtowanie jeszcze do niedawna było zjawiskiem marginalnym. Wraz z szybkim rozwojem Internetu, zatacza jednak coraz szersze kręgi. Narażeni są na niego nie tylko celebryci – aktorzy, politycy, lecz także reprezentanci niektórych grup społecznych czy osoby będące aktywne np. w mediach społecznościowych czy na forach internetowych. Hejtowanie często też łączy się z nawoływaniem do nienawiści na tle religijnym, seksualnym, politycznym. Hejterzy do obrażania wykorzystują zarówno słowa, jak i grafiki, memy itp.
HEJT INTERNETOWY: JAKIE SĄ JEGO PRZYCZYNY?
Hejt w sieci ma wiele przyczyn. Ze względu na to, że z hejterami mamy do czynienia stosunkowo krótko, to nadal podłoże hejtowania jest badane. Najczęściej jako przyczyny obraźliwych komentarzy i mowy nienawiści w Internecie wskazuje się:
chęć obrażania innych,
siła wynikająca z bycia anonimowym,
zazdrość, np. w stosunku do osób bogatszych, lepiej wykształconych, odnoszących sukcesy,
zły nastrój, negatywne emocje, kiepskie samopoczucie i próba odreagowania negatywnych emocji,
stereotypy i uprzedzenia w stosunku do określonych grup społecznych, zawodowych, politycznych,
silne (a nawet skrajne) poglądy polityczne,
niezadowolenie ze swojej obecnej sytuacji życiowej.
Badania nad hejtem w sieci są prowadzone nieustannie. Niemal codziennie dowiadujemy się czegoś nowego o tym zjawisku społecznym. Dane pozyskane w najnowszych badaniach niestety nie napawają optymizmem. Pokazują, że ponad połowa Internautów zauważa hejt w sieci.
Dziękuję za przeczytanie:)
Dodaj komentarz